Terminátor a vnucované O2 modemy

Předchozí příspěvek byl o Šmejdech a shodou okolností u tématu maličko zůstaneme. Nicméně tentokrát půjde o megakorporace (CETIN, O2) a spíše neznalost a pohodlnost než přímou snahu a podvodný výdělek. Ale vyjde to podobně – zaplatíte to, co nemusíte.

Jednal jsem s O2 o navýšení rychlostí přípojek VDSL a u některých přípojek se dělal bonding s koncovým zařízením Terminátor (pronájem od CETINU). Obchodní zástupkyně O2 tlumočila to, co ji naučili její školitelé a technici. Že pro bonding je potřeba nový modem – základní či Smart Box. Oboje za plnou cenu se pohybuje 4-7 tis. Kč. Modemy však můžete mít na pronájem, a nebo si je i koupit (za 999 Kč), pokud máte internet Profi. Ale zamyslel jsem se. Budu mít zařízení Terminátor, což je vlastně VDSL modem pro bonding v bridge režimu. Vede z něho již síťový kabel. K připojení k Terminátoru tak je dále potřeba router s WAN portem a PPPOE VLAN tagging.  Potřebuji za VDSL modemem další VDSL modem od O2, který mi vnucují? Rozhodně NE!

Chvíli to trvalo, ale nakonec jsem o tom markeťáka O2 přesvědčil. Podle nich by lidé měli vyhzovat své starší modemy a routery a kupovat jen jejich základní či Smart Box modemy. Můj starší nejobyčejší VDSL2 modem Zyxel TD-W9960 VLAN po PPOE krásně zvládl a nic dalšího nového (kromě Terminátora) nebylo potřeba. (Že má firmware chybu a neprovádí port forwarding alá virtual servers, to je zase jiná pohádka.) Takže to, že jsem nabízené O2 modemy odmítl, ale obnášelo určité vědomosti a dozjišťování na internetu. Ale drtivá většina lidí tohle neabsolvuje a nechá si „nacpat“ drahé modemy. Nejprve by se mělo vyzkoušet stávající zařízení a pokud by technicky nevyhovovalo, jistě by se mohl koupit i nový router v řádu pár set Kč (kdo by chtěl ušetřit). Ale tyto info od predejce nezazněli, což je ten problém. Nehodí se to zrovna do krámu nebo na to nestačí technická odbornost prodejců? Pravděpodobně asi oboje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *