Šmejdi – pokaždé jinak

Jednou jsem byl na akci šmejdů, kde se prodávali hrnce. Asi si mě nevybrali, pravděpodobně jsem tam šel místo někoho. No nějaký ten dáreček jsem myslím i dostal a úspěšně jsem si nic nekoupil. V mém věku jsem na to ani neměl, lítali tam desetitisíce na hrnce. Pak se Šmejdi zpopularizovali i třeba jako podomní prodejci levnějšího dodavatele energií. No a dnes jsem si je bohužel připomněl.

Sousedi důchodci, 80+, zřejmě naletěli Šmejdům klempířům. „Firma“ si dům sama vyhlédla a vnutila se s tím, že okapy už nutně potřebují vyměnit. Zas tak nutně vyměnit nepotřebovali, díry žádné, jen oprýskaná barva. Za dvě hodiny prý byli pryč. Na otázku odkud jsou, prý něco zadrmolili a neodpověděli. Na začátku řekli prý cenu 2000 Kč. Sousedi si tak trochu mysleli, že je to za celou akci, ale ono to spíš bylo za běžný metr. Za přední a zadní stranu nakonec zaplatili celkem 44 tis. Kč, nicméně dokonce původně chtěli ještě víc. Sousedi možná víc peněz doma ani neměli. Severní stranu u garáže neudělali, protože okap tam má být užší a ten na autě s sebou neměli. Háky nechali původní v původní barvě. Žádná faktura, žádný kontakt, žádná možnost reklamace.

Staří lidé jsou v tomto zranitelní. Sami si to již neudělají a když jim někdo nabídne přímo doma, je pohodlné si to nechat udělat. Hůře slyší, něco se při domluvě zadrmolí a je zaděláno na problémy. Internet nemají, aby se podívali, že třeba tři metry okapu stojí pár stovek Kč. Sousedi reagovali tak, že peníze si stejně do hrobu nevezmou a potřebovalo se to udělat. Já myslím, že to ani moc udělat nepotřebovalo a určitě ne za tolik důchodů.  Důchodci šetří někdy každou korunu na jídle a pak dají desetitisíce na nějakou hloupost. Peníze by bylo lépe dát na charitu nebo jet na dovolenou. Je potřeba babičky a dědečky v tomto trošku hlídat, dozorovat a instruovat, tedy pokud je dobře míněná rada neurazí. Ale málokoho to napoprvé napadne, většinou až první větší špatná zkušenost udělá tuto službu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *