Web a doména gplusplus.cz

„Kultovní akci nazvanou G++ každoročně pořádají studenti 1. ročníku magisterských studijních oborů Geodézie a kartografie a Geomatika z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Tato tradice vznikla již v roce 1991 a kromě pauzy v období 1995 až 2001 se koná pravidelně. Jedná se o neformální příležitost pro přátelská setkání a navázání kontaktů mezi studenty, absolventy, pedagogy i zástupci firem z oboru. Nepřehlédnutelné v programu akce obvykle bývají symbolický křest studentů 1. ročníku a soutěž pivní štafeta.“ – Můj text z webu gplusplus.cz. :D Tento článek slouží jako drobné zákulisní info pro budoucí studenty, kteří převezmou pořadatelskou štafetu po svých předchůdcích.

Na začátku roku 2018 jsem pomáhal studentům propagovat akci na webu Katedry speciální geodézie a na Facebooku. Narazili jsme na to, že studenti mají problémy včas a kvalitně aktualizovat obsah webu gplusplus.cz. To mi přišlo škoda a líto. Předávání webu každý rok z ruky do ruky není snadné organizačně a webu pak chybí jednotný koncept. To potvrdili i lidé, kteří se tím v té době zabývali a v podstatě ocenili, že v tom někde chce udělat změnu. Když jsme to na podzim 2018 probírali s organizátory ročníku 2019, tak jsme domluvili, že se webu ujmu. Sice to trošku ztrácí myšlenku, že studenti by si to měli udělat a prezentovat svou akci sami, ale přesto si myslím, že výhody tohoto řešení převažují. Studenti mají jiné práce s akcí víc než dost a většinou asi ocení, když jim jedna či víc starostí odpadne.

Nejprve se na mě převedl administrativní kontakt domény a poté se podařilo převést i vlastnictví domény. To byla moje podmínka spolupráce, protože nechci investovat svůj čas do něčeho nejistého, co bych nemohl v budoucnu ovlivnit, když někdo jiný změní názor. Poté se doména zabezpečila SSL šifrováním, jen certifikátem Let´s Encrypt u Wedosu za pár korun. Koupila se WordPress šablona a jeden plugin. Šablona je fajn, ale dělá jí asi jen jeden vývojář, a tak má ještě hodně chybiček. Takže práce s tím bylo docela dost. Nejprve jsem chtěl otevřít platební bránu, ale nakonec jsem skončil u ticketingové společnosti smsticket.cz. O tom více v tomto článku.

Ale asi nejvíce práce bylo s kompletací fotografií, videí a dalších informací z uplynulých ročníků G++.  Na webu se vytvořila fotogalerie, videoarchiv, informace k pivní štafetě, křestu prváků, loga sponzorů, programy akce. Takže konečně je v tom trochu pořádek. Také se založili oficiální profily na sociálních sítích, které mám všechny pod sebou. (Studenti třeba na Facebook ale plní obsah sami.) Jelikož zorganizovat takovou akci dá studentům hodně práce, je škoda, když v minulosti chyběl ten poslední kousek práce obnášející archivaci informací. Takže pokud mi okolnosti dovolí, budu se ten web snažit dál rozumně spravovat. Studentů geodézie, kartografie a geomatiky poslední roky však značně ubývá, takže lze jen doufat, že náš obor nezruší úplně a že studenti budou mít nadále zájem akci G++ pořádat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *