Mul-t-lock Integrator chráněný profil 450E

Na řadovém domě v Praze jsme nechali dát vložku Mul-t-lock Integrator (dále v textu Multlock místo Mul-t-lock) prostřednictvím firmy Český zámečník. Už je to pár let zpátky. S touto společností to poslední dobou bylo nějaké zvláštní, ale už zase nějakým způsobem funguje pod hlavičkou Little Joy. Pobočku v OC VIVO Hostivař (vedle supermarketu) již nemají, ale ještě tam mají nějaké nějaké skladové prostory či kancelář o patro výše. Od nich vím, že mám chráněný profil klíče Integrator 450E a klíče mají jít přidělat jen u nich oproti předložené bezpečností kartě. Potřeboval jsem nějaké klíče přidělat a za úkol to dostala sestra. Přestože jsem jí říkal, že má jít do této konkrétní firmy, tak jí se nechtělo až do Bohnic a zkusila si nechat přidělat klíče v Táboře u Klíčového centra LERY. A k mému překvapení uspěla a klíč jí bez problémů přidělali, když ukázala bezpečnostní kartu. Navíc asi za 270 Kč, přestože na webu mého zámečníka visí cena 350 Kč. A tak se rozjela pátrací akce mého zámečníka a Mul-t-locku k tomu, co se stalo. Čekal bych, že když jde o bezpečnost, tak že spíše mě Český zámečník špatně informoval a profil není až tak chráněný, jak jsem si myslel. Ale kupodivu se ukázalo, že chyba je spíše na straně Multlocku.

Chráněných patentovaných profilů byl (a možná je) v ČR a SR údajně nedostatek. „Můj“ profil 450E si od Multlocku původně koupil Sherlock. Ten však již před cca více než 5 lety s profilem skončil. Profil po něm odkoupil Český zámečník a jako já věřil, že Sherlock již nemá dále oprávnění kopírovat klíče. Možná má, možná nemá, to mi teď Multlock nepotvrdí. Český zámečník na Multlock údajně chystá žalobu, takže to se možná ukáže až tam. Já myslím, že správně by to takhle fungovat nemělo a že nějaké pochybení nastalo. Posuďte sami, ale jen z laického hlediska zákazníka je situace nepřehledná a nemyslím si, že by to takhle mělo správně fungovat.

Dle vyjádření Multlocku paní z klíčového centra v Táboře kontaktovala přímo Sherlock. (Pamatovala si, že tento profil dříve měl?) Pokud by kontaktovala Multlock a ten ji odkázal na Sherlock, tak by chyba šla přímo na triko Multlocku. Jelikož Cherlock měl a  stále má k dispozici volné staré nevyužité klíče k tomuto profilu, tak klíče přidělal a poslal do Tábora. Z patentového hlediska je vše v pořádku, jak tvrdí Multlock, protože klíče byly přidělány oproti kartě. Nicméně být Českým zámečníkem tak asi také zuřím, že si koupím profil za 30 000 Kč, věřím, že jsem jediným, a ono mě lze obcházet jinde. Multlock údajně přes mail kontaktoval Sherlock, aby k tomu v budoucnu nedocházelo. Oni spolu Multlock a Sherlock zřejmě úzce spolupracují, takže to řeší něžně po mailu. Předpokládal bych, že by měla přijít tučná sankce. Ale to už je mezi nimi a víc se těžko dozvíme.

Různí lidé od Multlocku po telefonu mluvili různě. Jednou paní řekla, že v ČR jsou nyní 3 firmy, které mají profil na starosti a že oni všichni mohou klíče přidělávat a kdokoliv další autorizovaný prodejce si může od nich klíč nechat přeposlat. Ředitel se o tom moc bavit nechtěl, prý byl nervózní po poradě, a říkal, že oni profil prodali a ať zákazníci jednají s vlastníkem profilu přímo. Ale potom večer přišel telefonát zase od někoho dalšího ten mi to celkem slušně vysvětlil. Snažil se. Bylo vidět, že je to pro ně citlivé téma a že musí obezřetně volit slova. Ale celkem to dávalo smysl, navíc Českého zámečníka pochválil. Jako kompenzaci mi nabídli zdarma výměnu vložky za novou, ke které již nebudou v oběhu žádné staré klíče, a tak podobná situace nebude moci znovu nastat. Vložku jsem si nevzal, protože si nemyslím, že by hrozilo nějaké zásadní zneužití. I když teď po napsání tohohle článku… :D Ale celkově mě situace překvapila, nečekal bych, že spoluodhalím bezpečnostní trhlinu či nejasnost ve firmě, která se zabývá zabezpečením. :D

UPDATE: Článek má vyznít jako rozumně míněná kritika Multlocku a dát příležitost k vylepšení nastavených pravidel. Český zámečník resp. LittleJOY zatím fungoval, komunikoval a spolupracoval nadstandardně a vřele ho mohu doporučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *