WiFi router s alternativním firmwarem

Dlouhé roky jsem používal routery StraightCore (WRT-311, WRT-312, WRT-314), který mám asi 5. Ve své době (odhaduji od roku 2008) byly skutečně dobré a hlavně jejich firmware umožňoval spoustu nastavení. Firmware byl až tak dobrý, že ho někteří lidé nelegálně kopírovali a portovali do zařízení od jiných výrobců. Na to StraightCore zareagoval jakousi ochranou, s čím jsem se bohužel omylem setkal i na jednom svém WRT-314. Místo veze firmwaru začne ve webovém rozhraní psát SC-Generic, což značí, že se nejedná o originální hardware a funguje jen v omezeném režimu (odpojování po pár minutách). Problém jsem vyřešil uploadováním firmwaru 1.5.3, což je poslední verze, která ještě ochranu neměla implementovánu.

Na ČVUT Fsv jsem si potřeboval probouzet počítač na dálku a to již tyto stařičké routery neumožňují. Firmware StraightCore nepodporuje wake on LAN (WOL) ani statický záznam do ARP tabulky. Tyto funkce však nemají ani nové levné routery. Rozhodl jsem se tedy pořídit jeden z nejlevnějších routerů, do kterého lze nahrát alternativní open-source firmware, který WOL podporuje. Do některých routerů Tenda lze nainstalovat Tomato firmware, což by bylo nejlevnější řešení, ale je to údajně trochu problematické. Zvolil jsem proto TP-Link TL-WR841N, u kterého jsem našel velmi dobrou podporu pro firmware DD-WRT. A měl by tam případně jít nahrát i Open-WRT, který je však modulární a určen spíše pro vývojáře.

Nejdříve je potřeba najít kompatibilní verzi firmwaru pro danou verzi routeru. TL-841N(D) je vydán již v 11 revizi. Zakoupenou verzi naleznete na krabici nebo zespodu routeru. Flashne se nejdříve „factory-to-ddwrt“ soubor a potom „tl-wr841nd-webflash“ již pod DD-WRT. Amglické návody např. zdezde. Oprášil jsem docela šikovné urychlující příkazy „ipconfig /release“ a „ipconfig /renew“. Za pár minut je hotovo a za 500 Kč máte router, který svými funkcemi a možnostmi odpovídá routerům i několikanásobně dražším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *