Magnetická rezonance – výsledky

Závěr vyšetření z magnetické rezonance byl následující:

„Vícečetně drobné (od 1 do 3-5 mm) tečkovité, subkoritkálně uložené gliozy v supretentoriální bílé hmotě oboustranně, dif.dg. změny cévně ischemické otioogie na podkladě mikroangiopatie (vaskulitis?), změny zánětlivě či pozánětlivé etiologie? Ostatní intrakranitální MR nález bez patologických změn.“

Ok. Ale co s tím? Moje neuroložka mi toho k tomu moc neřekla, protože moc nevěděla. Jen řekla, že má pro mě dobrou a špatnou zprávu. Dobrá byla asi ta, že se nejednalo o typický nález pro demyelinizační onemocnění. Špatná asi to, že netušila, jaká je závažnost nálezu. Kontaktovat lékařku, která snímky popisovala, není snadné ani běžné. Napsal jsem na server ulekare.cz a dostal odpověď: „Dobrý den, MRI vám nejlépe popíše příslušný specialista, nicméně by bylo vhodné celé vyšetření vzhledem k nejasnosti zánětlivého původu ověřit laboratorně.“ To mi také moc nepomohlo, nicméně dalo by se vytušit, že se s tím má něco dále dělat. (Možná kdybych dal za urgentní radu serveru poplatek, že by odpověď byla kvalitnější?) Na neurologii v Táboře jsem se ale dozvěděl, že je to zanedbatelný nález, který není ojedinělý s ohledem na kvalitu současných MRI.

Tak jsem se rozhodl, že to nic není. Alespoň do té doby, než někdo řekne něco jiného. A také jsem si to pro sebe zdůvodnil. Před MRI se ptali, zda jsem v poslední době měl nějaký zánět, virové onemocnění apod. Uvědomil jsem si, že den před MRI jsem měl velmi silnou alergickou reakci. Nejsilnější, co jsem kdy měl. Strašně mě bolela hlava a měl jsem alergickou rýmu asi i v dutinách, protože mě dlouho bolely lícní kosti.

Update: Tak neuroložka Humhalová sama od sebe upřesnila, že výsledek je s velkou pravděpodobností v pořádku. Obdobný nález je prý běžný. Říkala, že to prý můžu mít od porodu. V první chvíli jsem myslel, že od porodu manželky, ale potom jsem si uvědomil, že asi myslí od mého vlastního porodu. :-)

2 odpovědi na “Magnetická rezonance – výsledky”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *