Novorozenec a kojenec 0-6 měsíců

Jednotlivé informace po rozkliknutí níže.

Vitamin K: Kanavit. Obvykle se aplikuje injekčně jednorázově. Lze ho však také podávat v kapkách, na což vás v porodnici ani nemusí upozornit. Dávkování je 1 kapka každý týden po dobu 1 měsíce, poté 1 kapka za měsíc do 6, měsíce. S nastavením dávkování měla dětská lékařka i sestřička problémy, protože se s tím údajně již nesetkává.

Vitamin D: Dávková se může lišit, ale obvykle  se dává 1 kapka denně. Pokud si však najdete na Wikipedii doporučené množství vitaminu D, tak si můžete dopočítat, že i 1 kapka je pro novorozence více, než by mělo být. Nepočítám nějaké to sluníčko a vitamín v mléce. Tělo však údajně dokáže vyloučit až 1/3 takto vitamínu dodaného uměle. Ze sluníčka se předávkovat nelze. My dáváme 1 kapku na lžičku a je tedy předpoklad, že něco z tekutiny na ní uvízne.

Screening metabolických vad: Po ambulantním porodu musí zajistit náběr krve z patičky obvodní pediatr. Ne každý to ale dělá, ne každý to umí a ne každý na to má potřebné vybavení (papírky). MUDr. Burdová na konec dva potřebné papírky sehnala, ale museli jsem přijít do ordinace místo toho, aby přišla k nám domů. Bylo to zvláštní, ale s papírky mě osobně poslala na Ústav dědičných metabolických poruch (lékařské fakulty UK) a do Laboratoře novorozeneckého screeningu (FNKV). V Ústavu mě seřvali, že je neakceptovatelné, abych s papírky chodil já, že to má obstarat lékařka. Takže organizace skutečně funguje výborně. Výsledky se člověk dozví jen v případě, že by se vyskytl nějaký problém. Lepší by bylo, kdyby se po provedeném testu rodiče dozvěděli i kladný výsledek, takhle také mohou žít v nejistotě, zda se test vůbec uskutečnil.

Screening sluchu: Někde dělají v porodnice, ale většinou jste odesláni pediatričkou na specializované pracoviště (Sluchové centrum Praha). Tam tedy nejsou na příchod s kočárky vůbec připraveni – nemožnost zaparkovat kočárek, příkré schody. Vyšetření je bezbolestné, ideální je, když dítě spí, aby sebou nemlelo. Prý se máme sami objednat ještě na jednu kontrolu ve třech letech dítěte, což asi většina lidí  neudělá, protože si na to nevzpomene.

Screening kyčlí: Při zběžné kontrole po porodu nám řekli, že kyčle jsou volnější, ale snad to nebude větší problém. Člověk by se zase začal bát. Pediatrička potom naopak nadšeně chválila volnost kyčlí. Na pravidelné kontroly jsem byli poslání do FNKV. Návštěva je na 2-3 minuty. Nejdříve slibovali 3 návštěvy, nicméně ačkoli je vše v pořádku, chtějí ještě 4. kontrolu. Pořád tam od boku střílejí IA nebo IB. Že by podle toho, jaký je tam lékař? :-) Nechápu, proč si musí všechny děti pozvat na celou hodinu nebo na půl, jsou tam vždy fronty, nicméně potom tam zase 15 minut není ani noha. Asi jdou na svačinku.

Screening ledvin, zraku: Jestli to stále platí, tak screening ledvin je jen dobrovolný. O zraku nevím zatím nic, nikdo nám ho nenabízel ani neprováděl. Je možné, že se dělá až v pozdějším věku, protože nyní by bylo vyšetření neprůkazné.

Převzetí novorozence do péče po ambulantním porodu: Přinesli jsem do Podřipské porodnice potvrzení od MUDr. Zezuláka. Nicméně říkáme, že asi budeme chodit jinam, protože to k němu máme daleko a naše doktorka potvrzení není ochotná vydávat. V nemocnici říkají, že je jim to jedno, hlavně že budou mít papír v kartě. Za dva dny ale zběsile volají, že MUDr. Zezulák miminko u sebe nemá registrované. Proboha!

Rozestup (diastáza) břišních svalů: Diagnostikovali jsem si sami. MUDr. Burdová tuto věc vůbec nezkontrolovala a malého ani nedává pást v ordinaci na bříško. Přes rehabilitační lékařku MUDr. Masaříkovou jsme se dostali k fyzioterapeutce. MUDr. Masaříková kromě diastáze našla skoliózu a další věci, že jsme skoro dostali strach. Věřím, že někteří rodiče by z toho byli na nervy. Fyzioterapeutku jsem však poprosil o nezávislé vyšetření a ta nám řekla, že je to normálně zdravé miminko. Měli jsme cvičit dva cviky. Asi je to něco z Vojtovky, ale bez reflexních stisků bodů. Ze začátku se to dalo, ale jak miminko sílí, je to těžší a těžší. Na kontrole kromě diastáze žádné další vady a v některých věcech je prý 1-2 měsíce dopředu. Prý by si ho ráda půjčila na převádění toho, jak má miminko vypadat. Všichni nás objednávali na další kontroly, tak jsem se zeptal proč. Odpověď byla, že to tedy klidně můžeme nyní ukončit.

Očkování: S MUDr. Burdovou jsem domluvil očkování Hexavakcínou ve schématu 2+1. Domluva celkem bez problému. Něco málo jsem si o tom přečetl, a když výrobce z hlediska účinnosti nedělá rozdíl ve schématu 3+1 (doporučeno ČR) a 2+1, není důvod, proč do dítěte cpát dávku navíc. Někde by se možná mohli cukat, že to není povoleno, ale předpokládám, že do doby, než bude potřeba dát dítě do školky se to změní a nebo se vybere školka, kde to půjde. První vakcínu naplánuji na 8. měsíc, druhou na 10. Nejpozději tak, aby se první 2 dávky stihly do 1 roku života.  Žádná nepovinná očkování na rotaviry a pneumokoky nedáváme.

Seborea: My jsme tomu říkali Seborela, ale správně je to asi ještě úplně jinak. V každém případě jde o strupovitou vyrážku červené až žluté barvy. Od cca 2 týdnů ji měl malý na čele mezi očima. Na předpis pediatričky nám v lékárně umíchali mast a tohle kupodivu prakticky okamžitě zabralo nebo akorát životní cyklus vyrážky končil. Za dva dny to bylo vše téměř v pořádku. Poté se ale ve vláskách objevovali suché šupinky kůže, které by zřejmě také vyústili v seboreu, pokud bychom s tím nic nedělali. Každý den jsem však 1-2 udělal následující proceduru: vyčesat, namočit žínkou, vyčesat, namazat olejem. Pár týdnů to trvalo, ale poté vše zmizelo.

Atopický ekzém: Na zvláštních místech (kloub malíčku ruky a loket) jsme zpozorovali červené flíčky hrubé kůže s drobnými pupínky. Doktorka tvrdila, že to exém není, jen ztvrdlá kůže. No nevím, dívala se na to asi půl vteřiny ze velké dálky. Pro jistotu jsme omezili koupání na 1-2 týdně a inkriminovaná místa a jejich okolí mazali kalciovou mastí z lékárny. „Ekzém“ mizel velmi pomalu, ale zmizel.

Čapí kousnutí, andělské políbení: Červené skvrny na zátylku (tam kde končí vlasy) a mezi očima. Někdy je to vidět více, někdy méně, zřejmě podle prokrvení pokožky. Předpoklad je, že by to mělo časem spíše mizet.

Krvavé vlásečnice ve stolici: Ve stolici v plence jsme si všimli krvavých vlásků. A jelikož jsme se od té doby dívali pokaždé a zblízka, vždy jsme něco našli. Zda je to alergie na nějakou bílkovinu nebo něco jiného, nevíme, v každém případě to samo po několika málo týdnech přešlo. Maminka se snažila trochu omezovat mléčné výrobky, ale rozhodně ne striktně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *