Citační manažery z pohledu ČVUT studenta/učitele

Cituj rychle a snadno, to si člověk představuje, když se rozhodne místo manuálního vkládání citací a referencí do textu využít nějaký citační manažer. V první fázi experimentování lze využít správu citací implementovanou např. ve Wordu. Na většinu záležitostí (bakalářka, diplomka) to stačí, chybí zde ale výhoda online databáze a její využívání kdykoliv a kdekoliv.

Na ČVUT bylo do roku 2014 předplacen systém RefWorks od ProQuest. Absolvoval jsem na tento systém školení a začal ho aktivně využívat. Doupravil jsem si citační styl ISO 690 pro techniky, tedy číselné reference v uvozovkách, např. [1]. Vše fungovalo do té doby, než ČVUT neuhradila zvýšené poplatky za tento systém. Nabídka byla přejít pod nový citační systém Flow také od ProQuest. Export-import databáze probíhal jednoduše – jedná se o dva systémy stejné firmy. Překvapením bylo, že Flow sice fungoval, ale ČVUT si pozapomněla nebo nechtěla předplatit rozšíření systému pro aplikaci Word. Doplněk nefungoval a z portálu ho nebylo možné ani oficiálně stáhnout. Takže po RefWorks je nepoužitelný i Flow. Z hlediska pokračovaní ve vytvořených dokumentech je opuštění zavedeného systému samozřejmě problém.

Jako řešením mi byly nabídnuty freeware citační manažery (Mendeley, Zotero, EndNote Basic). U free řešení je fajn, že je ČVUT nemůže přestat platit, protože nic neplatí. Otázka, zde některý projekt neskončí. EndNote asi ne, protože za ním stojí Thomson Reuters (WOS – Web of Science). Já však zvolil českou záležitost, kterou ČVUT předplácí – citace.com. Pravděpodobně je to značně nový systém, ale velmi jednoduše implementuje ISO 690 s hranatými závorkami a vše je jednoduché a intuitivní. Na první pohled bych řekl, že i dokonce lepší než u velkého RefWorks. Import přes formát RIS proběhl také hladce. Pro uživatele je velmi prospěšné, že existují výměnné formáty (BibTex, RIS), pomocí kterých je možné provést migraci dat mezi systémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *