NAS server – Synology DS213+

NAS – Network Attached Storage. Je to však více, než samotný název napovídá. Moderní NAS není jen síťové úložiště pro vaše data, zastane ale také většinu jednouchých funkcí klasického serveru. To vše však za nižší pořizovací náklady za hardware i software i za nižší provozní nákladny s ohledem na spotřebu energie.

Konkrétně budu psát o modelu Synology DS213+, většina věcí ale platí i pro jiné modely od této značky a i pro modely od jiných značek. Společnost Synology je na špičce v této oblasti, zejména co se týká softwaru. Hardware se skládá zejména z úsporného procesoru, v mém případě dvoujádrového pracujícího na frekvence 1GHzServer, a 512MB RAM. Server je vybaven 3 porty USB (2x USB 3.0, 1x USB 2.0), eSATA portem, Gigabitovým síťovým rozhraním a v neposlední řadě dvěma sloty pro pevné disky 2,5 a 3,5 palce. Proč dva sloty? Samozřejmě buď pro rozšíření kapacity serveru nebo pro zálohování. Při nastavení RAID1 dochází k zrcadlení dat na obou discích, takže při poruše jednoho nedojde ke ztrátě dat. Jeden z disků je dokonce možné vyměnit za plného provozu serveru bez omezení funkčnosti. Jaké disky do serveru koupit? Na to si dejte pozor a zjistěte si kompatabilitu s vaším modelem. Kompaibilní disky budou spolupracovat se server lépe, což např. umožní jejich hibernaci a následnou hibernaci celého systému (pokud to váš server podporuje).

Na trhu se objevili sice dražší, ale zato přímo určené disky pro NAS servery – WD Red 1-3GB. Měly by být tiché, s dlouho životností, nízkou spotřebou, dostatečnou rychlostí a vysokou kompatibilitou. Rychlost, tichost a kompatibilitu disků mohu potvrdit. A co že je to ta hibernace systému? To je stav, kdy je server téměř vypnutý a spotřebovává tak minimum energie (v řádech jednotek Wattů). Jeho síťová karta je však v provozu a server naslouchá požadavkům uživatelů. Pokud nějaký požadavek na aktivitu serveru zaznamená, probudí se a během několi vteřin požadavaná data poskytne. Hibernace disků a systému může být ale někdy docela oříšek, protože se může stát, že je server nějakou aplikací či počítačem neustále vyrušován a buď do režimu hibernace nepřejde vůbec, nebo se velmi často bezdůvodně probouzí. Synology má nástroj syno_hibernate_debug_tool, který se dá většinou zjistit, jaká že to aplikace server ruší.

Co server umí? Kromě síťového úložiště dat si můžete pomocí tzv. balíčku nainstalovat další služba – PhotoStation, AudioStation, VideoStation, MediaServer, FTP server, DLNA, WebDAV, Cloud, Web server, … Prostě jednoduchým způsobem získáte funkce, jejichž instalace by vám na standardním serveru dala pořádně zabrat. K datům může přistupovat jak po místní síti, tak odkudkoli z internetu, pokud má server věřejnou IP adresu. Pokud máre router s překladem adres, musíte se vypořádat s nastavením přesměrování portů. A to buď automaticky, pokud server router rozpozná, nebo ručně, pokud server není v nabídce podporovaných modelů. V routeru si musíte otevřít příslušné porty pro aplikace, které chcete na serveru využívat. Seznam všech portů, které Synology využívá, najdete přehledně na jejich stánkách.

Kdo chce mít data stále při sobě, je tohle jedno z nejelegantnějších řešení. A spoléháte se jen na sebe resp. data jsou uložena u vás doma. Cloudové a úložné prostory na serverech Microsoft, Googlu, Applu, Samsungu už nebudete potřeba využívat. Množství uložených dat je limitováno jen počtem slotů na pevné disky a aktuálně nejvěší kapacity disků, které se prodávají. Servr může využívat velké množství lidí, kteří se vzájemně nijak nebudou omezovat – každý uvidí jen taková data, ke kterým má administrátorem udělaná příslušná práva. Pokud budete potřebovat přenášet větší objemy dat po internetu, vyžaduje to samozřejmě připojení NAS serveru k internetu s dostatečným uploadem. Dostatečný download je v dnešní době relativně snadno dostupný, s uplodem je to horší. 2MB uploud, což je rychlost nyní dostupná u nejrychlejších komerčních služeb VDSL, je k běžné práci s dokumenty dostačující. K live steamování videa to už ale optimální není a v takévém případě si budete muset s poskytovatelem domluvit individuální podmínky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *