Nabíjení Li-ion baterií

Jak správně nabíjet akumulátory v mobilních telefonech? Dříve byl hlavním problémem paměťový efekt a já měl zafixováno, že nabíjet je potřeba co nejméně krát, tedy od úplného vybití do úplného nabití baterie. A že se nabíječka nemá odpojovat v průběhu nabíjení. Technologie se však změnily, nastoupili Li-ion a Li-pol baterie, paměťový efekt se již u baterií zásadněji neprojevuje a kdo chce baterii šetřit a prodloužit životnost akumulátoru, musí si osvojit nové zásady. Ty jsou velmi odlišné od těch, na které jsme byly zvyklí z minulosti.

Nechce se mi teď dohledávat daný zdroj, ale vědci experimentálně zjišťovali, jak nejšetrněji nabíjet. Jako nejlepší vyšlo udržování nabití na 65-75 %. To není pro praxi moc reálné, ale již nabíjení mezi 45-75 % reálné být může. Jednoduše místo toho, abyste nabíjeli mobil jednou za více dní, ho raději strčte každý den (nebo i vícekrát během dne) na chvíli dobít. Nejlépe je stáhnout aplikaci pro ukončení nabíjení v 75 % (musíte mít root telefonu), nebo alespoň aplikaci, který spustí alarm při zvoleném stupni nabití (nemusíte mít root telefonu). Nabíjet baterie nad 80 % není prospěšné. Stejně tak není dobré vybíjet pod 20 %. V těchto souvislostech se mi bezdrátové dobíjení telefonů již jeví jako zajímavá možnost, protože nyní to stejně řeším trvale připojenou nabíječkou v síti a konektorem připraveným na stole.

Pozor na mobilní aplikaci Charge Alarm. Svůj účel částečně plní, přestože tedy není úplně spolehlivá, i když je vyňata z řízení úspory baterie. Ale aplikace samovolně (během dne či noci) vyhazuje pop-up reklamy na celou obrazovku telefonu. Když jsem se podíval na naposledy spuštěné aplikace, konečně se mi podařilo zjistit, že je to právě Charge Alarm, který reklamu zobrazuje. Takže hned uninstall a snad bude lepší Baterry Alarm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *