LymeSpot test na Boreliózu od AgelLab

Tak čím dál tím více zjišťuji, že v neurologii a infekcích je málokdy něco jisté. Původně jsem si myslel, že diagnostika LB je celkem jednoznačná a problémy jsou spíše s určením RS. A proto jsem šlapal na doktory, abych byl dobře vyšetřený na RS a LB jsem nechal stranou zájmu. Ale teď to vidím spíše naopak. LB a podobné infekce je možná těžší diagnostikovat než RS.LB ještě moc detailně nastudovanou nemám. Testován jsem v minulosti byl několikrát, ale jakými testy a jak kvalitně, to je otázka. Hned jsem si tedy minimálně zařídil komplexní testy v SZÚ z krve. Vše vyšlo negativní, kromě imunofluorescence na Bartonelózu. Tam mám velmi vysoké protilátky (ale jen IgG), ale PCR byla negativní. Zjistil jsem si, že v minulosti mi z likvoru dělali Elisu a WB, nicméně PCR již ne. Po telefonu velmi sympatická Ing. Balatová z SZU však říkala, že ví o nejednom pacientovi, který měl vše negativní kromě PCR z likvoru. Bohužel z mého starého zamraženého vzorku už PCR dodělat nepůjde. V laborce říkali, že jednak je už dlouho zamražený a jednak je už vytočený na cetrifuze.

Ale k věci. Ještě před případnou opakovanou LP vidím jako další logický krok vyšetření u AGELLAB na CD57 a tzv. LymeSpot. Jestli to dobře chápu, tak LymeSpot je jejich test na principu LTT EliSpot. Info viz prezentace od nich. Našel jsem na tomto fóru jedno vlákno o LTT, ale značně staré z roku 2013. Nyní již kolonka pro LymeSpot (dříve zřejmě jen LTT či EliSpot) v žádance standardně je. Jak je to s vlastním náběrem krve nevím. Ve starém vlákně tam byly nějaké pochybnosti, ale logicky doufám, že naberou na jakémkoli svém odběrném místě a pošlou tam, kde to vyšetří (Nový Jičín?). Zjistím v nejbližší době.

https://laboratore.agel.cz/odbornici/dokumenty/prezentace/lymespot.pdf
https://laboratore.agel.cz/odbornici/dokumenty/zadanky/zadanka-imunologie.pdf

Sice je to diagnostická metoda zřejmě relativně nová, ale jak se již píše ve starším vlákně, divím se, že o tom není ani slovo na stránce „Diagnostika“ tady na Borelioza.cz. „Záložku Diagnostika zpracovala: 9/2009 Radka“, takže by to asi chtělo nějaký drobný update. No a ještě více se divím, že o LTT není ani slovo v žádance nebo na webu SZÚ – Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu. Čekal bych, že tam budou s metodami na špici a že si budu moci udělat vše na jednom místě u nich. V některých dokumentech pojednávajících o diagnostice LB je již LTT standardně zapracováno. Jak jsem snad pochopil, LTT se také velmi hodí při testování, zda léčba ATB zabrala.

Update:
Tak AgelLab poliklinika na Italské 560/37 v Praze mi vzala krev na LymeSpot. Na recepci se cukali, že prý mají napsanou poznámku, že na to odebírat nemají. Ale já byl přes telefon s někým domluvený, že mám dorazit v 7:00 (Po-St) a že krev poté hned pojede svozem do laborky a mělo by to být ok. Výsledky již mám – mírné pozitivní 14 spotů na antigen lyzát. To prý nachází u pacientů, kteří infekci prodělali v minulosti, ale nyní infekce není aktivní. Jinak všechny ostatní testy EL, WB, PCR mám negativní. Spíše to vidím na falešný výsledek, ale ještě to bude chtít asi něčím prověřit a příp. LymeSpot ještě jednou zopakovat.

Moje výsledky:
Antigen Borrelia lyzát: 14 spotů (SI-4,7) – slabě pozitivní, antigen OSP mix: 3 spoty (SI-1,0) – negativní.
Závěr: nález je celkově slavě pozitivní, t.j. bylo detekováno lehce zvýšené zastoupení antigen-specifických efektorových T-buněk při stimulaci antigenem Borrelia lyzát. Podobný nález nacházíme po dříve prodělané infekci (pozůstatková reakce?), aktivita infekce se t.č. zdá být méně pravděpodobná. Nález i ATB terapii je nutné posuzovat pouze s ohledem na klinický stav, anamnézu a výsledky dalších vyšetření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *