MUDr. Pavel Nývlt, N. D. – Anti-Aging Poradna

Dle mého názoru je recenze/zpětná vazba na léčitele či polo-léčitele důležitá. Prakticky ještě důležitější, než na lékaře klasické medicíny, protože zde si nemůžete být jistí téměř ničím. Takovým polo-lékařem polo-léčitelem by se asi dal nazvat i pan MUDr. Pavel Nývlt, N. D., který si založil v Podivíně tzv. Anti-Aging poradnu. Absolvoval jsem u něj úvodní konzultaci a předávám své dojmy.Objednán jsem byl na určitý čas. Klepali jsme o 15 dříve v domnění, že si sedneme do čekárny a po dlouhé cestě si dojdeme na záchod. Marně. Jakási sekretářka a sestřička v jednom nás vyhodila, že máme ještě čas. Ona tam čekárna totiž ve skutečnosti asi ani není. Přesně v daný čas vyšel z vchodových dveří předchozí klient, takže jsme byli vpuštění dovnitř. Než se člověk představí, svlékne a prohodí pár zdvořilostních frází a dojde si na WC, pár minut z vyhrazené hodinky je pryč. Úvodní konzultace stojí 3000 Kč.

Pan doktor začal poslouchat mé povídání. A následně začal velmi brzy něco štrachat (později jsem zjistil, že připravuje testy krve). To nemám moc rád, protože to vyvolává pocit, že mě neposlouchá. A s postupně tento pocit dále vzrůstal. Mluvil strašně potichu a rychle. Přiznám se, že některé věci jsem nerozuměl. Na jeho obranu musím přiznat, že jsem se ho nepokusil poprosit o to, aby mluvil hlasitěji a srozumitelněji. Moji krev nakapal na detekční kolečka na testovacím archu. Na dvou se krev vysrážela, takže z toho odvodil, že mám asi nějakou infekci či plíseň. Prý něco jako malárie, ale samozřejmě ne úplně. Chvíli se to snažil vysvětlit (moc sem nerozuměl) a pak se zeptal, jestli mi to dává smysl. Tak jsem řekl, že se to hezky poslouchá, ale jestli to skutečně dává smysl, to nejsem schopen v současné chvíli odborně posoudit. Co se týká diagnózy, tak to bylo vše.

Větší část konsultace byla již o vlastním léčení. Zeptal jsem se, jakou metodou či metodami léčí. Nejdřív bylo dlouho ticho a pak řekl, že vším možným. To měl celkem pravdu. Sepsal papír s asi 15 věcmi, co mám dělat. Pokud jde o placebo efekt, tak ten by měl fungovat dokonale, protože se do způsobu aplikace léků týče, tak tam bylo téměř vše. Prášky, kapsle, čípky, olej, zábaly, pohled do Slunce, zásaditá voda, meditace se zvukem apod. Koupení preparátů stálo odhadem dalších 3000 Kč, vše to jsou jen doplňky stravy – minerály, laktobacily apod. Nákup přístroje na tvorbu zásadité vody by stál desítky tisíc Kč. Celkem správně konstatoval, že si nemám léčebný zvuk převádět do mp3, protože po ztrátové kompresi v hudbě neobjeví všechny frekvence. Uvedl, že neví, co z toho všechno budu dělat. Já říkám, že také nevím, a tak jsem ho musel poprosit, aby alespoň trochu seřadil léčebné věci podle jejich priority. Také jsem se zeptal, jak pozná, která z těchto léčebných metod mi pomohla. To údajně nepozná, ale stačí mu, že mi bude lépe.

Lépe mi mělo být již po pár dnech, nejpozději po jednom týdnu. To se tedy říci nedalo, protože jsem nepozoroval žádný efekt léčby. Jako nějaká psychická podpora a doporučení zajímavých doplňků stravy to bylo fajn. Jako vlastní léčba konkrétního problému to bylo dle mého názoru neúčinné. Pro mě je překvapivá jeho (či podobných léčitelů) sebejistota. Aniž by měl důvěryhodnou diagnózu, tak neváhá léčit a předepisovat drahé „léky“. Jelikož to ale ve finále nejsou léky, nicméně doplňky stravy, hudba apod., tak se vlastně není čeho bát, že? A teď samozřejmě neříkám, že nejsou potřeba lidé, kteří se v doplňcích stravy a alternativní medicíně komplexně neorientují – ba naopak. Jako kontrast s tímto je nutno říci, že klasická medicína mi doposud nepředepsala jediný lék. Neví na co, a proto neléčí. Oba přístupy mají svá pro a proti.

 

2 odpovědi na “MUDr. Pavel Nývlt, N. D. – Anti-Aging Poradna”

 1. Na zaklade vypovede tohoto pana je tam Vela spornych veci.Prisli ste tam viaceri,ale liecil len Vas. Kde boli v tom case ti ostatni. Cakali vonku ,nepustili Ich dnu ?
  Npovedali ste ani nam s akym problemom ste tam isli ,ked vam ani klasicka medicina nevie pomoct.
  Neviem si ani vytvorit
  predstavu Co ste chceli vyliecit.
  Takze na zaklade vaseho opisu by som si dovolil tvrdit ze je to vymyslene, alebo mate potrebu niekomu skodit.

  S pozdravom,

  Zdravy rozum

  1. Můj příspěvek není žádná komplexní výpověď, ale rychlé shrnutí mé zkušenosti. Více času jsem do této záležitosti neinvestoval. Přesto můj text říká aspoň něco, což se nedá moc říci o komentáři od anonyma Zdravy rozum. Pokud by to byl alespoň Zdravy a Chytry rozum, na některé své otázky by snadno našel odpověď sám.

   Přestože to není zde v komentářích, již se mi přes email ozvali jiní lidé, kteří měli také negativní zkušenost s Mudr. Nývltem. A tam to končilo bohužel i tragicky. Hezky se s ním povídá, ale…
   1) Pokud netuší, co někomu je, nepředepisoval bych na slepo tuny doplňků stravy za tisíce Kč.
   2) Pokud má někdo nevyléčitelnou nemoc (a je navíc ve finanční tísni), nepředepisoval bych mu drahý, nedostupný, neschválený a zřejmě nefunkční „lék“ ze zahraničí.

   Nikomu samozřejmě nebráním, dojděte si za panem Nývltem a podle zdravého rozumu se rozhodněte, co dál. Jakékoli zkušenost, pokud si ji finančně a časově můžete dovolit, je přece dobrá. Musíte k tomu přistoupit pozitivně. Nemalému počtu lidí jistě pomůže již jen ten pocit drahé schůzky, drahé léčby, příjemného popovídání apod. Placebo neplacebo. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *