Nereálné slevy – CZC.cz a další

Na webu Czechcomputeru CZC.cz mě zarazily velké slevy na zboží. Konkrétně to byl router TP-Link TL-WR841N. Ten je dlouhodobě nabízen se slevou 41 %, z původních 946 Kč na slevněných 549 Kč. Problém je, že původní cenu bez slevy tento výrob nikde nekoupíte – všede jinde se ceny pohybují kolem 549 Kč. Po chvíli pátrání jsem našel reakci CZC.cz v diskuzi u jiného výrobku, že původní ceny jsou odvozeny od cenové hladiny doporučované výrobcem při uvedení výrobku na trh. Že tyto ceny však nejsou v dané chvíli běžné, protože zboží od doby uvedení na trh ztratilo na své hodnotě, však již nikoho nezajímá. Z pohledu zákazníka se však jedná o podvod – může si myslet, jak výhodně nakoupil, ale ve skutečnosti nakoupil za výrobek za běžnou či dokonce předraženou cenu.

 Oslovení CZC.cz ohledně této záležitosti dle očekávání nepomohlo, a proto jsem oslovil Českou obchodní inspekci (ČOI). Dva mé předchozí podněty vyřešila vždy k mé spokojenosti – provedla u obchodníka kontrolu a udělila pokutu. Nyní mě však vyjádření ČOI zaskočilo, protože bylo velmi obecné a nicneříkající. Hlavní problém vidím v tom, že se jen obtížně dozvím, jak šetření skončilo a kde tedy stojí „pravda a právo“. Uvádění nereálně vysokých slev se s největší pravděpodobností netýká přeci jenom CZC.cz, a proto nejde jen o potrestání konkrétního viníka, ale i o informování veřejnosti, zda je toto jednání zákonné nebo ne. Můj názor je, že není resp. by nemělo být.

„Vážený pane, oznamujeme Vám, že jsme obdrželi Vaše podání, které využijeme při své kontrolní činnosti. Pokud bude zjištěno porušení právních předpisů spadajících do dozorové činnosti České obchodní inspekce, bude vůči kontrolované osobě vyvozeno opatření ve správním řízení.“ Ing. Jan Štěpánek, Bc. Gasperová a P. Poláchová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *