Realitní kanceláře v Praze – boj o klienty i makléře

Naštvaly mě realitní kanceláře (RK), které reagovali na můj inzerát s nabízeným bytem k nájmu, ačkoli jsem měl v textu inzerátu výrazně červeně uvedeno, že si nepřeji být kontaktován RK. Měl jsem v té době nějaký volný čas, a tak jsem si pro zajímavost domluvil pracovní pohovory v celkem asi 5 pražských RK (Reloca, 2x Remax, M&M Reality, Home Sweet Home). Všechny práce byly na živnostenský list a všude bych byl přijat. Prakticky všechny realitky v současnosti (a dlouhodobě) nabírají nové makléře a mají na svých stránkách formulář pro odeslání žádosti o zaměstnání s možností přiložení životopisu. Předpokládám proto, že se snaží převálcovat konkurenci kvantitou místo kvalitou a lidé na živnosťák firmu nic nestojí, a tak proč to s někým novým nezkusit – třeba se mu bude dařit a tak nám přinese peníze. Nejmarkantnější je to u M&M, kde pro počet zájemců na mě měli na bleskový pohovor asi 10 minut a jejich stránky jsou plné makléři s označením „junior“.

Na mou otázku, zda je na trhu realit prostor pro nové makléře všichni dotázaní odpovídali svorně ano a argumentovali, že na rozdíl od USA, kde se procento realizovaných prodejů přes RK blíží 100 %, v ČR je to nyní jen 40 %. Zaučení je všude relativně levnou záležitostí (někde zdarma, M&M do 2000 Kč, Remax do 20tis. Kč). Platební podmínky (provize) se v jednotlivých RK mohou výrazně lišit (od 30 % M&M a HSW, od 50 % až do 100 % Remax, 40-50% Reloca, často závisí na objemu obratu makléře). Společné je to, že si buď s sebou musíte přivést své vlastní klienty, nebo je musíte získat prací v terénu (např. Remax) nebo klikáním na tzv. studené kontakty (inzeráty na internetu jako byl ten můj), které se z různých serverů stahují do systému konkrétní RK (Reloca, M&M, HSW). Samozřejmě každá realitka, jak tvrdí, má svůj vlastní unikátní a nejlepší informační systém.

Jediná realitka, která vůbec neodpověděla na můj zaslaný odpovědní formulář s životopisem byla ta, přes kterou jsem v nedávné době zakoupil byt – Výběr Reality, s.r.o. Mohu poskytnou vlastní zkušenost s Ing. Ivetou Myslivečkovou, nezávislým makléřem spolupracujícím se společností Výběr Reality. Jednání bylo korektní a bezproblémové, nicméně po podepsání rezervační smlouvy (tím má jistou provizi) jsem z jejího jednání neměl dobrý pocit, protože mi připadalo, že není ochotná mi věnovat dostatek svého času a velmi spěchá, aby mohla dělat něco dalšího. Mimo jiné se ani neobtěžovala zeptat, jestli může chodit po bytě v botách, v kterých přišla z venku, a rovnou si to namířila do kuchyně. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *